Doradca finansowy – zawód na czasie

In Finanse
26 maja, 2012

Historia zawodu doradcy finansowego jest w naszym kraju stosunkowo krótka. Jednak w krajach Europy Zachodniej zawód ten zapewnia szanowaną i cieszącą się poważaniem pozycję społeczną od wielu lat.
Zainteresowanie kredytami cały czas rośnie, a w związku z tym poszerza się pole działania doradców finansowych. Fachowcy zarabiają kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych i cieszą się prestiżem. Jednak osoby planujące karierę w tej dziedzinie muszą pamiętać, że nie jest to zajęcie dla leniwych. Sukces w zawodzie można osiągnąć tylko dzięki ciężkiej pracy i odpowiednim predyspozycjom.
Doradca doświadczony
Pracodawcy najbardziej przychylnym okiem patrzą na osoby, które mają doświadczenie w tej branży, aczkolwiek nie jest ono niezbędne. Jest to zawód taki sam jak każdy inny, a to oznacza, że każdy może się go nauczyć.
Ważne są w tym zawodzie jednak pewne cechy charakteru uwydatniające nasze umiejętności interpersonalne.
Niezbędne jednak doświadczenie zdobywa się już podczas pracy z klientem.
Doradca dobrze zorganizowany
Bardzo ważna jest dobra organizacja czasu pracy. Od tego zależy, jak wielu klientów pozyska doradca i kiedy się z nimi spotka. Dla kredytobiorców jednym z najważniejszych elementów jest czas otrzymania decyzji kredytowej. A to często jest uzależnione od pracy doradcy, intensywności jego kontaktów z bankiem i czasu, którego będzie potrzebował na dopełnienie formalności.
Co więcej spotkania z klientami często odbywają się w różnych miejscach miasta, a czasem też poza nim. Bez umiejętności organizowania własnego czasu, doradcy nie uda się spotkać z wieloma osobami. A to przełoży się też na niższe wyniki firmy.
Doradca dążący do celu
Kolejną cechą decydującą o sukcesie jest zorientowanie na cele. Wielu doradców pracuje w oparciu o samozatrudnienie, jedynie korzystając z marki firmy. Nawet jeśli są zatrudnieni na umowę o pracę, to wynagrodzenie podstawowe jest bardzo niskie. W obu przypadkach pieniądze zarabia się w oparciu o system prowizyjny. Jeśli doradca nie jest nastawiony na wynik, to nie tylko będzie sprzedawał mniej produktów finansowych, ale też jego pensja będzie niższa.
Doradca z dobrą opinią
Nikt nie będzie dobrym doradcą bez umiejętności łatwego nawiązywania kontaktów i dobrych relacji w swoim środowisku. Produkty finansowe łatwiej sprzedać, jeśli klient ma zaufanie do doradcy i nie obawia się z jego strony nieuczciwości. Dlatego częstokrotnie zdarza się, że doradca robi karierę dzięki poleceniom przez zadowolonych klientów i swoich znajomych.
Doradca badający potrzeby
Ważne, aby doradca nie tylko potrafił zrozumieć sytuację klienta, ale także właściwie oceniał jego oczekiwania. Klienci różnią się wydatkami, przychodami, ale także sytuacją rodzinną i planami finansowymi.
Doradca komunikatywny i otwarty
Elementem, na którym firmy zajmujące się doradztwem opierają swoją przewagę nad konkurencyjną, jest kontakt z klientem. Dlatego tak ważne jest, aby doradca był otwarty na ludzi i komunikatywny. Klientowi łatwiej zaufać osobie, z którą się łatwo rozmawia i która jest otwarta na jego problemy. Liczy się także miła aparycja i pogodne usposobienie.
Doradca systematyczny i sumienny
Podczas rozmów z doradcami, którzy odnoszą największe sukcesy, można się dowiedzieć, że dzieje się tak, ponieważ zawsze stawiają klienta na pierwszym miejscu. Dzięki temu ich usługi są polecane kolejnym osobom, więc liczba sprzedawanych przez nich produktów finansowych stale wzrasta. Tego nie uda się osiągnąć bez systematycznej pracy i utrzymywania kontaktów oraz sumienności w wypełnianiu zadań.
Doradca wykształcony
Pracodawca będzie wymagał od doradcy przynajmniej średniego wykształcenia. Jednakże nie będzie kładł dużego nacisku na ukończony kierunek. W zawodzie doradcy finansowego pracują studenci bankowości i ekonomii, ale też duże sukcesy odnoszą osoby z wykształceniem humanistycznym czy ogólnym.
Doradca zainteresowany
Dobry doradca powinien też być zorientowany w tym, co dzieje się na świecie, w Polsce i w jego miejscu zamieszkania. To pozwoli mu szybko nawiązać kontakt z klientem, poprowadzić miłą rozmowę. Dobrze, gdy interesuje się zagadnieniami z różnych obszarów – nie tylko sportem, ale też kulturą, rozrywką czy polityką.
Kiedy klient będzie czuł się swobodnie, łatwiej będzie mu rozmawiać o prywatnych sprawach, jakimi są domowe finanse. Dobre relacje sprzyjają skutecznemu dobraniu produktu finansowego i sprawnemu zrealizowaniu transakcji.
Duże plusy
Duża liczba wymagań stawianych kandydatom na doradców finansowych jest im wynagradzana bardzo atrakcyjnymi warunkami pracy. Nie tylko decydują o wysokości swoich zarobków – w tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń – ale też samodzielnie organizują swój czas pracy. W pracy mają kontakt z ludźmi i nie są stale przywiązani do biurka.
Poza tym kluczem do zapewnienia profesjonalnych usług jest stałe podnoszenie kwalifikacji, m.in. poprzez organizację szkoleń. Dlatego wszystkie firmy, poważnie myślące o budowaniu silnej pozycji, inwestują w edukowanie swoich ekspertów.
Czy warto ?
Okazuje się, że aby osiągnąć atrakcyjne zarobki, nie trzeba wyjeżdżać. Polski rynek pracy stwarza coraz ciekawsze możliwości dla osób aktywnych, komunikatywnych i zainteresowanych ciągłym podnoszeniem kwalifikacji.
Jeśli chcesz porozmawiać z nami o pracy doradcy finansowego, o tym w jaki sposób przygotowujemy naszych ludzi do pracy w tym zawodzie. Jeśli chciałbyś do nas dołączyć i odbyć szkolenia przygotowujące do tego zawodu skontaktuj się z nami …
źródło: money.pl