Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Polacy w dobie pandemii coraz częściej szukają alternatywnych form oszczędzania i inwestowania kapitału. Dzięki temu skutecznie unikają niskich stóp procentowych i innych nieatrakcyjnych form lokowania oszczędności. Jedną z coraz częściej wybieranych form inwestycyjnych są kryptowaluty.

Kryptowaluty cieszą się rosnącą popularnością, a wiele osób upatruje w wirtualnej walucie możliwość inwestycji, która pozwoli nie tylko bezpiecznie ulokować pieniądze, ale przede wszystkim pomnożyć kapitał w dobie galopującej inflacji.

Jak bezpiecznie i mądrze zacząć inwestować w kryptowaluty? Co musisz zrobić, żeby Twoja inwestycja okazała się bezpieczna i udana? Jak skutecznie inwestować w Bitcoina w 2021 roku?

Inwestycja w Bitcoin i kryptowaluty 2021

Inwestycje w kryptowaluty uznawane są za ryzykowne, ale jednocześnie dające szanse na osiągnięcie wręcz niewyobrażalnych zysków.

Wystarczy powiedzieć, że wartość najsłynniejszej kryptowaluty świata bitcoina jeszcze w 2011 r. była równa wartości jednego dolara amerykańskiego, by w 2021 r. osiągnąć cenę przeszło 40 tys. dolarów.

Trudno się więc dziwić, że wiele osób jest skłonnych wręcz zaciągnąć kredyt gotówkowy, by zdobyć środki na inwestycje na rynku kryptowalut.

Kryptowaluty – czym są?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to są kryptowaluty. Tą nazwą określana jest waluta kryptograficzna, czyli inaczej mówiąc – waluta wirtualna. Jej posiadacz ma ją na komputerze, ewentualnie w aplikacji na smartfonie, a wszystkie transakcje odbywają się drogą elektroniczną.

Wszystkie jednostki danej kryptowaluty mają swoje niepowtarzalne kody, które zabezpieczają je przed kopiowaniem czy wielokrotnym użytkowaniem. Kryptowaluty są więc jedynie zapisem informatycznym, natomiast nie mają żadnej fizycznej formy np. monet czy banknotów.

Aby lepiej zrozumieć, co to są kryptowaluty, warto porównać je do tradycyjnych walut takich jak polski złoty, euro, czy dolar amerykański. W przeciwieństwie do nich waluty wirtualne mają globalny zasięg i nie są przypisane do żadnego kraju, a w związku z tym ich istnienie nie zależy w żaden sposób od jakiegoś banku centralnego.

Żadna instytucja nie reguluje ich podaży na rynku, ani nie wpływa na ich kurs – zależy on wyłącznie od mechanizmów rynkowych. Także transakcje kryptowalutami nie są w żaden sposób nadzorowane. W związku z tym nie ma też możliwości blokady konta kryptowalutowego czy zajęcia komorniczego.

Można więc stwierdzić, że rynek kryptowalut cechuje bardzo duży stopień wolności. Od niedawna zaczęły też powstawać tzw. kryptogiełdy, za których pośrednictwem użytkownicy mogą dokonywać między sobą transakcji w bitcoinach i im podobnych.

Jak działają kryptowaluty?

Większość osób zastanawia się, jak tak naprawdę działają kryptowaluty i o co chodzi z ich kopaniem. Najprościej tłumacząc, kryptowaluty mają formę kodu informatycznego, który jest zaszyfrowany.

Każdy użytkownik kryptowaluty ma przypisany klucz prywatny, którym potwierdza dokonywane transakcje. Informacje o transakcjach nie są jednak zapisywane na jakimś jednym serwerze, lecz na komputerach użytkowników całej sieci, a więc w rozproszonej bazie.

Kolejne transakcje układane są w większe bloki, które razem tworzą łańcuch – jest to tzw. technologia blockchain. Każdy blok zawiera określoną liczbę transakcji, które nigdy nie są wymazywane – gdy dany blok się zapełni, nowe transakcje grupowane są w kolejne bloki.

Razem tworzą łańcuch, który jest swoistą cyfrową księgą rachunkową istniejącą w sieci, a więc niezarządzaną przez żaden centralny komputer. Dodawanie kolejnych transakcji do bloków i łańcucha to tzw. kopanie. Zajmują się nim ludzie (górnicy), którzy wykorzystują do tego procesu komputery o dużej mocy obliczeniowej.

Rodzaje kryptowalut – jakie są?

Szacuje się, że obecnie istnieje na świecie nawet 5000 kryptopwalut, z czego jednak tylko część cieszy się zainteresowaniem inwestorów. Najważniejsze rodzaje kryptowalut to Bitcoin oraz altcoiny, czyli kryptowaluty alternatywne.

Bitcoin (BTC) to pierwsza kryptowaluta, która została wprowadzona na rynek w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto – tajemniczą osobę lub grupę osób, których tożsamość do tej pory nie jest znana.

Z założenia bitcoin miał być walutą cyfrową pozbawioną wszystkich wad tradycyjnych walut, czyli służyć do błyskawicznych transakcji w sieci bez prowizji, opóźnień typowych dla banków i bez wpływu rządów na jej wartość.

Dzisiaj jest to nie tylko środek płatniczy, ale przede wszystkim instrument inwestycyjny. Co ciekawe, ilość bitcoinów została z góry zaprogramowana na 21 mln. Ich ograniczona ilość ma zapobiegać inflacji, ale jednocześnie zapewnia wysoką wartość walucie, którą właśnie z tego powodu nazywa się „cyfrowym złotem”.

Inwestowanie w Bitcoina

Inwestycja w Bitcoina często wiąże się z terminem samego posiadania kryptowaluty. Niemniej na samym posiadaniu kryptowaluty, inwestycje na tym rynku nie kończą się. Istnieje kilka sposobów inwestowania w Bitcoin oraz inne kryptowaluty. Bitcoin obecnie spełnia głównie funkcję inwestycyjną oraz spekulacyjną. W zdecydowanie mniejszym stopniu służy do przeprowadzania transakcji finansowych, a w przypadku samych płatności, wykorzystanie Bitcoina jest praktycznie marginalizowane. Dzięki temu, że BTC służy w zasadzie jedynie do inwestycji oraz spekulacji, Bitcoin charakteryzuje się dużą zmiennością cenową, co sprowadza coraz to nowe grupy spekulantów na ten rynek.

Cykl cenowy Bitcoina

Zanim przejdziemy do kwestii technicznych inwestycji w Bitcoin warto scharakteryzować cykl kształtowania się cen na Bitcoinie oraz innych kryptowalutach. Wraz z rosnącym zainteresowaniem rynkiem kryptowalut rośnie cena tych instrumentów, co z kolei napędza kolejne grupy ludzi zainteresowanych handlem na kryptowalutach. Zainteresowanie Bitcoinem oraz innymi kryptowalutami pod koniec 2017 roku było tak duże, że na weryfikacje kont na giełdach kryptowalut nie rzadko trzeba było czekać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Cykl zmienności na Bitcoinie często przypomina silne ożywienie, a następnie recesję gospodarczą. Cena bardzo silnie i praktycznie nierzeprwanie rośnie do momentu w którym pojawią się negatywne informacje lub nie ma już większej ilości kupujących. Wtedy posiadacze Bitcoina lub innych kryptowalut decydują się na wyjście z rynku i ze względu na jego ograniczoną płynność muszą coraz bardziej obniżać ceny sprzedaży, co często prowadzi do kilkunasto lub nawet kilkudziesięcio procentowych spadków. Następnie przychodzi fala marazmu, która w przypadku rynku kryptowalut może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu miesięcy. Wielokrotnie w przeciągu ostatnich lat mieliśmy do czynienia z korektami na rynku. Korekty z przed kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu miesięcy wyglądają obecnie mizernie w porównaniu do bieżącej zmienności cenowej. Warto jednak pamiętać, że wtedy spadki te również sięgały do kilkudziesięciu procent. Nie wykluczone, że w przyszłości obecna korekta będzie wyglądała jak podobne ruchy w 2015, 2016 czy 2017 roku.

Altcoinami nazywane są alternatywne dla bitcoina kryptowaluty, które zaczęły powstawać już kilka lat po jego pojawieniu się na rynku. Poniżej przedstawiamy altcoiny, które cieszą się największą popularnością wśród inwestorów giełdowych:

Ethereum (ETH) – jest to druga po bitcoinie najpopularniejsza kryptowaluta, która powstała w 2015 roku, a dzisiaj odznacza się dużą płynnością i uznawana jest za jedną z lepszych do inwestowania; w odróżnieniu od bitcoina jej podaż jest nieograniczona, a wydobycie znacznie prostsze i tańsze,
Ripple (XRP) – jest to trzecia najatrakcyjniejsza na rynku kryptowaluta, która oparta jest na rozproszonych protokołach open-source i dlatego pozwala na dokonywanie błyskawicznych transakcji; korzystają z niej głównie instytucje finansowe i banki,
Litecoin (LTC) – to jedna z najstarszych kryptowalut, która powstała na wzór bitcoina, a więc ma ograniczoną podaż (84 mln); jest jednak szybsza w wydobywaniu i przetwarzaniu,

Te trzy kryptowaluty cieszą się zaufaniem inwestorów i mają największą kapitalizację. Według aktualnych rankingów popularne są także m.in. Neo, EOS, Tron, Lisk i Stellar.

Jak zapłacić za kryptowalutę?

Kupując kryptowalutę, możesz płacić złotówkami. Oznacza to, że potrzebujesz konta walutowego. Pamiętaj jednak, że założenie konta na giełdzie kryptowalut online, wymaga potwierdzenia Twojej tożsamości. Zatem musisz przygotować swój dowód osobisty, a także elektroniczne konto osobiste.

Giełda kryptowalut umożliwia swobodne transakcje kryptowalutami, sprawdzać aktualne stawki konkretnych kryptowalut, a także dokonywać kupna czy sprzedaży aktywów.

Kupno kryptowaluty może być długoterminową inwestycją. Dlatego też powinieneś zadbać także o bezpieczny portfel kryptowalut, gdzie będziesz gromadzić swoją wirtualną walutę między jej sprzedażą lub wymianą.

Zachęcamy Cię do skorzystania z elektronicznego portfela kryptowalut. To całkowicie bezpieczne narzędzie i często wybierane narzędzie do przechowywania kryptowalut.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Na pytanie, czy warto inwestować w kryptowaluty, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy przede wszystkim pamiętać, że ten rodzaj inwestycji jest obarczony bardzo wysokim ryzykiem, a więc może przynieść zarówno bardzo wysoki zysk, jak i spore straty.

Do inwestowania w kryptowaluty mogą zachęcać ich szybko rosnące ceny. Sceptycy jednak przestrzegają przed rosnącą bańką spekulacyjną, która nakręca się i rośnie.

Ludzie zachęceni wzrostami kursów i wysokimi stopami zwrotu osiąganymi przez innych także decydują się na inwestowanie, co przyczynia się do jeszcze większego wzrostu. Istnieje więc ryzyko, że w końcu zainteresowanie się skończy albo znacznie się zmniejszy, a wtedy wykresy pójdą w dół.

Ponadto ci, którzy zakupili kryptowaluty jakiś czas temu, mogą chcieć w końcu realizować zyski i wyprzedawać je, co również może doprowadzić do spadków. Gdyby stało się tak na szerszą skalę, to wspomniana bańka spekulacyjna pękłaby i spadki mogłyby być bardzo gwałtowne, a co za tym idzie – straty inwestorów bardzo dotkliwe.

Inwestycja w kryptowaluty obarczona jest nie tylko ryzykiem rynkowym. Należy także uważać na to, gdzie się inwestuje, ponieważ powstaje wiele fikcyjnych platform, których celem jest jedynie wyłudzenie pieniędzy od inwestorów.

Wielu ekspertów i inwestorów mimo wszystko zachęca do kupowania wirtualnych walut. Dlaczego warto inwestować w kryptowaluty? Choćby dlatego, że bez wątpienia ta technologia będzie dalej rozwijana. Już korzystają z niej największe instytucje finansowe, a bitcoinami można płacić w coraz większej ilości miejsc na świecie.

Za inwestowaniem w bitcoiny czy inne kryptowaluty przemawia także fakt, że jest to bardzo proste – wystarczy zarejestrować konto na jednej z giełd kryptowalut. Nie da się w prosty sposób odpowiedzieć na pytanie, czy warto inwestować w kryptowaluty. Z pewnością najpierw warto zdobyć odpowiednią wiedzę i pamiętać o minimalizacji ryzyka przez odpowiednią dywersyfikację portfela.

Jak inwestować w Bitcoin?

Mamy do czynienia przede wszystkim z 3 możliwościami inwestycji w Bitcoina. Pierwszy z nich, wciąż najbardziej popularny i najstarszy to kupno Bitcoina na giełdzie kryptowalut. W tym wypadku można zyskiwać jedynie na wzrostach kryptowalut i stajemy się posiadaczami Bitcoina, czy innych kryptowalut dokonując jego kupna, poprzez co możemy wykorzystać jego właściwości. Do właściwości Bitcoina należy m.in. funkcja płatnicza czy funkcja transportowa, czyli możliwość dokonywania transakcji pomiędzy podmiotami. Często ta funkcja dotyczy transakcji międzynarodowych. Oczywiście zakupione Bitcoiny można wysłać na posiadany przez siebie portfel kryptowalut.

W przypadku inwestycji poprzez giełdę kryptowalut warto korzystać ze usług sprawdzonych i największych firm, a również firm krajowych ze względu na relatywnie większe bezpieczeństwo inwestycji.

Inwestowanie za pomocą kontraktów

Wraz z rozwojem i zainteresowaniem rynkiem kryptowalut pojawiły się kontrakty na różnicę na kryptowaluty, czyli popularne CFD. Oprócz tego największe instytucje finansowe na świecie, takie jak CME czy CBOE zaczęły oferować kontrakty terminowe na Bitcoina. Niemniej dla inwestora indywidualnego najbardziej interesujące może okazać się inwestowanie w kontrakty na różnicę. W tym wypadku potencjalny zysk jest liczony jako różnica pomiędzy ceną zawarcia kontraktu, a ceną wyjścia z tego kontraktu. Z pewnością dużą przewagą inwestowania w kontrakty jest możliwość zajmowania pozycji na spadki poprzez sprzedaż kontraktu. Jednocześnie sporą szansą jak i zagrożeniem jest możliwość inwestycji z dźwignią finansową. Dźwignia finansowa w przypadku kontraktów na Bitcoin jest często kilkukrotnie mniejsza niż w przypadku innych instrumentów finansowych, co jest związane z bardzo dużą zmiennością tego rynku. Korzystanie z kontraktów z uwzględnieniem dźwigi może dać nam kilkukrotnie większe zyski niż w przypadku inwestowanie w Bitcoin na giełdzie, ale jednocześnie stwarza ryzyko proporcjonalnych spadków.

Inwestowanie za pomocą opcji binarnych

W przypadku rynku kryptowalut mamy również do czynienia z inwestowaniem w Bitcoin za pomocą opcji binarnych. Jest to obstawianie kierunku kursu w danej jednostce czasowej ze stała funkcją wypłaty. Ta forma inwestycji jest jednak najmniej popularna, choć z drugiej strony zdecydowanie najprostsza.

Inwestycja w kryptowaluty – wady i zalety

Wśród inwestorów i ekspertów inwestowanie w kryptowaluty opinie ma różne i często bardzo skrajne. Za kupowaniem coinów przemawia m.in.:

rosnąca popularność wirtualnych walut,
wzrost udziału kryptowalut w transakcjach i płatnościach,
duży potencjał do dalszego rozwoju technologii,
zaufanie do kryptowalut (uważane są za bezpieczny i pewny środek płatniczy),
potencjalnie duże szanse na wysoki zwrot z inwestycji.

O ile opinie o kryptowalutach są z reguły wyłącznie pozytywne, o tyle inwestycje w nie budzą wiele wątpliwości. Do podstawowych wad inwestowania w wirtualne waluty należy zaliczyć:

niestabilność rynku,
duże wahania cen,
podatność na spekulacje,
wysokie ryzyko utraty środków.

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczne?

Inwestowanie w kryptowaluty obarczone jest bardzo wysokim ryzykiem przede wszystkim ze względu na silne wahania cen. Należy też pamiętać, że kryptowaluty nie podlegają żadnemu nadzorowi i nie są pieniądzem powszechnie akceptowanym jako legalny środek płatniczy.

Przez to są podatne na spekulacje i mogą być wykorzystywane do działań przestępczych. Sam obrót kryptowalutami również nie jest kontrolowany. Z tego względu zdarzały się już przypadki znikania serwisów wymiany kryptowalut, które wiązały się z bezpowrotną utratą pieniędzy ich użytkowników.

W takim razie czy inwestować w kryptowaluty? Takie inwestycje są legalne, ale ryzykowne, dlatego przed rozpoczęciem inwestowania, warto mieć świadomość wszystkich zagrożeń.

W jakie kryptowaluty inwestować?

Na pytanie, w jakie kryptowaluty inwestować, większość specjalistów odpowie, że w te najbardziej znane, czyli przede wszystkim w Bitcoin, Litecoin i Ethereum.

Czy opłaca się inwestować w bitcoin?

Czy warto inwestować w Bitcoin? Ta kryptowaluta jest niekwestionowanym królem giełd i pozwala od lat osiągnąć najwyższe zyski. Zainteresowanie nią wyraźnie wzrosło w czasie pandemii koronawirusa, ponieważ inwestorzy upatrywali w niej dobry sposób na ochronę kapitału przed rosnącą inflacją.

Rośnie także popyt instytucjonalny na bitcoina, co może dawać nadzieje, na dalsze wzrosty cen tej kryptowaluty. Należy jednak pamiętać, że kurs bitcoina po wielomiesięcznych wzrostach nagle zanurkował w maju 2021 roku, co powinno skłaniać do ostrożności inwestorów.

To, czy bitcoin się opłaca, zależy więc głównie od momentu wejścia na rynek i strategii inwestowania. Według wielu ekspertów lepiej traktować go jako inwestycję długoterminową.

Dlaczego warto postawić na litecoin?

Czy warto zainwestować w Litecoin? Jest to kryptowaluta, która nie pozwala osiągnąć tak spektakularnych zysków jak Bitcoin, jednak jej cena systematycznie rośnie i najprawdopodobniej nie zmieni się to w najbliższym czasie.

Jej zaletą jest krótki czas wydobycia i wysoka nagroda blokowa, która zachęca do kopania, a także rosnąca liczba transakcji tą walutą, do czego przyczyniło się m.in. powstanie gry RPG na bazie Litecoin.

Inwestycja w Etherum – korzyści

W 2020 roku Ethereum odnotowało wzrost ceny o około 380%, co najlepiej świadczy o opłacalności inwestycji w tę kryptowalutę. Jest to druga po bitcoinie najpopularniejsza waluta wirtualna.

Jej atutem jest to, że w sieci Ethereum rozwijane są specjalne aplikacje do zdecentralizowanych finansów DeFi, które uznawane są za przyszłość dla branży pożyczkowej i ubezpieczeniowej. Na pytanie, czy warto inwestować w Ethereum, odpowiedź brzmi zatem – tak.

Gdzie inwestować w kryptowaluty?

Zastanawiasz się, gdzie kupić kryptowaluty? Możesz to zrobić całkowicie online, rejestrując się na giełdzie kryptowalut np. BitBay, która jest największą tego typu polską platformą. Coiny kupisz także w kantorach kryptowalut np. Coinbase, czy Bitcan.

Inwestycje w kryptowaluty oferują także niektóre domy maklerskie i brokerzy, którzy jednak umożliwiają handel nie bezpośrednio kryptowalutami, a inwestowanie w kontrakty CDF. Są to instrumenty pochodne, które pozwalają zarobić (lub stracić) na różnicach kursowych.

O czym musisz pamiętać, chcąc zacząć inwestować w kryptowaluty?

Przede wszystkim miej na uwadze to, że decydując się na kupno Bitcoina, Ethereum lub Litecoina, musisz bacznie obserwować wahania cen, a także uzbroić się w cierpliwość.

Inwestując w kryptowaluty, pamiętaj, że jest to inwestycja długoterminowa, a ceny kryptowalut zmieniają się w czasie rzeczywistym, co oznacza, że śledzenie kursów może okazać się w tym przypadku kluczowe.

Inwestując w kryptowalutę, musisz również pamiętać, że to inwestycja znacznie różniąca się od inwestycji w inne aktywa. Inwestując w złoto (a nawet nieruchomości), zauważysz niewielkie wahania cen, natomiast wirtualna waluta wielokrotnie udowodniła już, że w krótkim czasie jest w stanie wygenerować wysokie spadki i wzrosty cen.

Przed rozpoczęciem inwestowania w kryptowaluty zbierz jak najwięcej informacji o całym rynku kryptowalut, jak i o wartości konkretnych kryptowalut w ostatnich tygodniach.

Chcesz inwestować w kryptowaluty i masz na oku konkretną wirtualną walutę? Inwestycja nie będzie różniła się bardzo od klasycznego grania na giełdzie. Skupując kryptowaluty, postaraj się wyczekać moment, aż wartość kryptowaluty spadnie do atrakcyjnego dla Ciebie poziomu.

Z kolei najlepszym momentem na sprzedanie waluty, bądź jej wymianę będzie moment, w którym osiągnie ona możliwie najkorzystniejszy wynik finansowy w danym okresie.

Kupuj w dołku, sprzedawaj na górce!

Zasady inwestowania w kryptowaluty

1 zasada – bezpiecznego inwestowania: inwestuj tyle, ile możesz stracić

2 zasada – dywersyfikuj produkty, w które inwestujesz

3 zasada – myśl długoterminowo

Odkładając w 2009 roku 1000 zł na bitcoina, dziś mógłbyś wyciągnąć prawie 100 tys. zł. Jeśli jednak w czasie wielkiego spadku wartości w 2013 roku wystraszyłbyś się i wyciągnął pieniądze, to straciłbyś większość kapitału.

Kryptowaluta ma ograniczoną ilość

Kolejna różnica polega na ograniczonej ilości kryptowalut. Maksymalna liczba bitcoinów, która zostanie wydobyta to 21 milionów i nastąpi to mniej więcej w 2050 roku. To zupełnie odwrotnie do złotówek czy dolarów. Waluty fiducjarne są drukowane na potęgę i podlegają inflacji, przez co to tracą swoją wartość.

Zanim zaczniesz inwestować w kryptowaluty, zastanów się, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na ten cel, pamiętając o tym, by część swoich oszczędności ulokować w innych instrumentach inwestycyjnych – na przykład w walutę tradycyjną, złoto, nieruchomości, a nawet zabezpieczyć część kapitału na lokacie.

Bezpieczne inwestowanie w Bitcoin – jak to zrobić?

Bitcoin zrewolucjonizował pojmowanie wirtualnej waluty i znacząco poszerzył możliwości inwestycji w kryptowaluty. Jeszcze do niedawna ludzie, którzy zainteresowali się BTC, mogli za niewielkie pieniądze kupić kryptowalutę i korzystać z niej podczas anonimowych płatności online.

Dziś wiele z tych osób może pochwalić się świetnie zainwestowanymi pieniędzmi i dużym zwrotem inwestycji, ponieważ BTC jest aktualnie najdroższą kryptowalutą.

Czy w 2021 roku warto inwestować w BTC? Być może największy przełom związany z wartością tej kryptowaluty mieliśmy okazję już obserwować. Trudno jednak nie zgodzić się, że BTC wciąż ma wiele do zaoferowania, a obecnie mnóstwo osób decyduje się na inwestycję w tę kryptowalutę – zwłaszcza początkujących inwestorów, którzy dopiero wkraczają na rynek kryptowalut.

Wiele osób pluje sobie w brodę, że nie kupili bitcoina, gdy kosztował kilkaset, ani potem, gdy kosztował kilka tysięcy dolarów. Praktycznie cała druga połowa 2017 roku to ogromny wzrost ceny bitcoina. W 2017 roku cena Bitcoina kształtowała się na poziomie 15 tysięcy dolarów. Na początku 2020 roku Bitcoin kosztował już niecałe 7200 dolarów, w trackie pandemii koronawirusa cena spadła do okolic 5200 dolarów, by pod koniec 2020 roku przebić 33 tys. dolarów. Ile będzie kosztował za rok, dwa, czy trzy? 10 tys., 50 tys., czy może znowu kilkaset dolarów?