Najdroższe książki świata

In Finanse
15 listopada, 2011

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie książki mogą być najdroższe na świecie? Prezentujmy wam ranking dziesięciu najcenniejszych książek świata.
W dobie Internetu często zdarza nam się zapominać o doniosłej, dziejowej roli książki w naszej cywilizacji, a przecież wynalezienie druku umożliwiającego ich rozpowszechnianie bardzo często traktowane jest jako jeden z najważniejszych i przełomowych wynalazków na świecie.  Ku przypomnieniu prezentujemy ranking dziesięciu najdroższych książek śwata.
Najdroższą książką świata jest „Biblia Gutenberga”. 21 egzemplarzy przetrwało do dzisiaj w stanie nie naruszonym.
1. Pierwsze miejsce to pierwsza na świecie książka, wydrukowana przez Gutenberga w 1456 roku – Biblia zwana „Biblią Gutenberga”. Jej nakład w przeliczeniu na dzisiejsze standardy był więcej niż skromny – 180 egzemplarzy, niemniej jednak był to kompletny przełom w dziejach naszej kultury. Za egzemplarz  „Biblii Gutenberga” możemy uzyskać kwotę 25-30 milionów dolarów. Jedynie 21 egzemplarzy przetrwało do dzisiaj w stanie nie naruszonym. Pozostałe bardzo często zostały podzielone na fragmenty.
2. Drugim tytułem jest „Kodeks Leicester”, XVI-wieczny zbiór pism i notatek, dawniej znany pod nazwą „Kodeks Hammera”. Jego autorem jest Leonardo Da Vinci. Pierwszym właścicielem był Thomas Coke, pierwszy hrabia Leicester, który nabył księgę w 1717 roku. W roku 1980 kupił ją kolekcjoner sztuki Armand Hammer i nazwał „Kodeksem Hammera”. W 1994 roku Kodeks nabył Bill Gates za 30,8 milionów dolarów, przywracając nazwę „Kodeks Leicester”.
3. Na trzecim miejscu znajduje się „Pierwsze Folio”, czyli pierwsza drukowana edycja 36 dzieł Szekspira,  przygotowana do druku przez jego przyjaciół kilka lat po śmierci artysty. Uważa się, że wydrukowano ok. 1000 egzemplarzy.  W 2008 roku pewien Brytyjczyk został oskarżony o kradzież jednej z 228 pozostałych kopii, którą wyceniono na około 22.6  miliony dolarów.
4. „Birds of America” („Ptaki Ameryki”)- sprzedane za  8,8 mln dol.
5. „Traités Des Arbres Fruitiers” – sprzedane za  4,5 mln dol.
6. „Geographia”- sprzedana za  3,9 mln dol.
7. „Mercator’s Atlas of Europe”- sprzedany za  1,3 mln dol.
8. Komiks z przygodami Batmana z 1939 roku – sprzedany za 1,1 mln dol.
9. „Action Comics #1” – sprzedany za million dol.
10. „Tamerlane and other poems” („Tamerlane i inne poezje”)- sprzedany za 662.500 dol.
[źródło: luxurylaunches.com]